Harrachov 2013

  • Rubriky příspěvkuKrajina
  • Komentáře k příspěvku0 komentářů

Jizerky, Protržená přehrada

Ve čtvrtek ráno prší, navíc já se po včerejšku na nějaký výšlap necítím, tak si oba spokojeně pospíme a nikam nespěcháme. Já opět vstal první, takže si sedám s knížkou v obýváku.

U snídaně se domlouváme, že dnes si tedy dáme volný den. Zajdeme si na oběd, večer zaplavat a pak vypijeme dvě flašky vína. Na pátek mám v programu Jizerské hory.

V pátek ráno lehce zaspím, takže se otáčí role, snídani chystá Hanka mě. Pak jdeme na autobus směr Kořenov vlakové nádraží, odkud vlakem dojedeme do Josefova Dolu. No a dál hezky pěšky přes Protrženou přehradu na Desné dále na Jizerku. Hlavní cíl cesty je právě Protržená přehrada.

O co jde? Za vše uvádím nápis vytesaný u bývalé věže na hrázi přehrady, který je velice výmluvný:

Poutníče postůj a věnuj tichou vzpomínku obětem dávného neštěstí. 18. 9. 1916 hlásil hrázný přehrady, že hráz prosakuje a tvoří se v ní trhlina. Nedostal však svolení, aby přehradu vypustil a krátce na to došlo ke katastrofě. Hráz se prothla v osmnáctimetrové šíři. V několika minutách se přehnala vodní stěna úzkým údolím, smetla stromy, balvany i stavení s lidmi a zvířata. Třicet tři domů a továren zničil běsnící živel úplně, na sedmdesát jich vážně poškodil. Sedmdesát dva lidí zahynulo.

Na místě dávného naštěstí zastavíme a oba fotíme.

Pak pokračujeme krásnými lesy dále směr osada Jizerka. Na focení však bohužel počasí už moc není, je pod mrakem, ale o to lépe se nám zase jde. Dojdeme na Jizerku, kde si dáváme oběd, já to poněkud přepísknu a do kopce na Bukovec se v další fázi cesty sotva plazím. Z Bukovce už ale jdeme skoro pořád z kopce.

Musíme stihnout autobus v Harrachově na Mýtinách v 17h, abychom nemuseli šlapat do centra pěšky po frekventované silnici a navíc Hanka odjíždí již dnes večer, takže máme co dělat, abychom vše stihli. Nakonec vše zvládáme s krásnou rezervou, včetně zastávky u jednoho hezkého potůčku, kde fotím.

Doma se osprchujeme, Hanka se balí a po 18h odjíždí. Tak, a jsem tu sám! Zvláštní pocit… Skočím si na večeři a pivo, jdu spát.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..