Havířov v květech

Pod dlouhé době 20 let se 20. června v našem městě opět konaly slavnosti, které Havířov proslavily po celé republice. Jedná se o tzv. Havířov v květech. Dříve monstrózní akce (jako bylo v tehdejší době zvykem), průvod městem od radnice na náměstí a květinová výzdoba města, na jejíž přípravě se vždy podílely veškeré podniky z okolí (především šachty), musela být ovšem “přestavěna” do podoby adekvátní dnešní ekonomické situaci města, jasné byly značné škrty, tzv. alegorické vozy, dříve nesmírně důležitá položka musely být logicky omezeny.

Našlo se dost lidí, kteří akci předem nevěřili – obavy, že po zredukování právě alegorických vozů už “to nebude ono” byly značné. Já se osobně těšil, jsem ročník, který “Květy” už nezažil, ale atmosféra starých fotek se mi hodně líbila.Těšil jsem se na květinový průvod, výzdobu, krásné letní počasí, na to, že budu mít ukončený semestr, na focení…ale právě počasí bohužel řeklo své, 19. června k večeru začalo pršet, v noci déšť spíše zintenzivnil a nic nevypadalo na to, že by druhý den mělo být lépe. A ráno se to jen potvrdilo.

P6192523

V 9h jsem vylezl z postele a šel k oknu – zbytečně – dopadající kapky deště jsem slyšel a byl rozhodnut, že za deště fotit nebudu. Nicméně, alespoň déšť do 10h ustal (nebo se přinejmenším minimalizoval) a tak jsem v 11h nakonec šel pod Náměstí Republiky, na předem vytipované místo na focení průvodu, který vyrážel od magistrátu a pokračoval asi 500 m daleko po Hlavní třídě na Náměstí Republiky. Zaskočil mě značný počet lidí, rozestavěných po stranách cesty i v středním travnatém pruhu, měl jsem problém si vůbec nějaké místo na možný “výstřel” najít a i taky byl později s focením docela problém, stále mi někdo lezl před objektiv, zacláněl…

P6192536

Počasí bylo stále mizerné, takže jsem nastavil ISO 400, stáhl clonu kompromisních f7.1 a zjistil, že mi vychází poměrně slušné časy – 1/160 byl takřka nejdelší, často jsem se dostal až na 1/200 nebo dokonce 1/320. Dále jsem rychle zapnul sériové snímání. A posléze už jen čekal, až to začne. První prošly mažoretky, po nich následovalo mnoho dalších skupin všemožných sborů, což jsem ostatně čekal – nahrazení vozů tímto způsobem, do průvodu se zapojily taneční a hudební soubory, školy, školky…

Nicméně došlo i na alegorické vozy, největších bylo několik nazdobených traktorů, značný počet byl nazdobených osobních aut a menších nákladních, objevily se i koňské povozy. Dojem z průvodu byl pro mě osobně velice dobrý – kdyby jenom bylo lepší počasí. Bohužel, to letos nevyšlo vůbec.

P6192418

Na náměstí probíhala také soutěž o nejhezčí květinou sochu – tam jsem se ale nedostal, začalo opět pršet a tak jsem šel domů zpracovávat fotky (díky sekvenčnímu snímání 280 snímků, slušné vybírání, nakonec i těch 72 finálních byla fuška zpracovat z RAWu do finálních JPG).

Podívat se na květinové sochy v parku u náměstí jsem se po referenci mámy vydal až k večeru – to totiž, světě div se, vylezlo slunko. Bohužel, na místo jsem dorazil, když již byly veškeré sochy ve stínu, navíc, díky kulturnímu programu, který na ploše náměstí celý den probíhal, zde byla spousta lidí a focení nebylo žádný med. Přesto jsem se snažil nafotit aspoň některé sochy, dle filozofie “lepší něco než nic”.

P6192589

Tady bych viděl cestu pro další “Květy” – sochy budou nesrovnatelně levnější než alegorické vozy, přitom sice méně pompéznější, ale zato zábavnější. Průvod byl super, počet velkých vozů byl podle mého dostatečný, zbytek atmosféry dokreslily menší a osobní vozy a hlavně sochy na náměstí, podle reakcí lidí velice úspěšný tah. A celkově mi reakce lidí přišly velice kladné, někdy vyloženě nadšené. Takže – za rok snad bude repete a doufám, že s lepším počasím !

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..