Hradiště v Chotěbuzi

Na oslavu uzavřeného semestru jsem se rozhodl si udělat v sobotu nějaký výlet. Nicméně, díky totálně rozhozenému režimu den/noc jsem vstal těsně před polednem 🙂 a navíc počasí bylo, jak už je v posledních dnech pravidlem, celkem na draka.

Chvíli zataženo, chvíli svítilo slunko. Volba tak padla na nedaleké hradiště v Chotěbuzi – Podoboře, o kterém jsem měl dobré reference z různých článků na netu. Krátce před 15h jsem seděl ve vlaku směr Chotěbuz. Tři zastávky utekly během ani ne 15 minut, pak kilometr chůze a byl jsem na místě.

Most a vstupní brána Most a vstupní brána

Počasí laškovalo dále. Ale měl jsem i štěstí, na hradišti dnes probíhal program havířovské skupiny historického šermu Tizon.

Hradiště samotné je velice pěkně udělané, nejedná se o žádný umělý skanzen, ale o rekonstrukci původního, označováno jako Starý Těšín, které zde stálo od 8. do přelomu 11. a 12. století, po jeho zániku se Slované usídlili  nedaleko – v dnešním Těšíně.

Opevnění hradiště z vnitřní strany Opevnění hradiště z vnitřní strany

Leželo na strategickém místě – nad řekou Olší, u Jantarové stezky. Tudíž se také jednalo o středisko obchodu a jako takové o místo významné.

Společná shromažďovací budova Společná shromažďovací budova

Na to nezapomněla ani parta nadšenců, která se zde starala o program – “slovanskému trhu” zde bylo věnováno hodně prostoru, navíc ve spojením s nesmírně sympatickými Slovankami :).

Slovanský trh Slovanský trh

Ale i další části programu byly výtečné, místy správně humorné a odlehčující, zejména zpracování Legendy o Sv. Václavovi je nezapomenutelné, ale perfektně byly zvládnuté i ukázky soubojů a konečně i jejich práce s návštěvníky (a  nejen dětmi).

Souboje - část programu Souboje - část programu

Před těmito lidmi musím smeknout, je vidět, že je to opravdu baví, což velice oceňuji. Celkově hodnotím prohlídku jako vynikající, jen bohužel počasí nebylo na focení úplně to pravé, bylo třeba vždycky čekat, až vyleze slunko z mraků.


Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..