Kytičkové přivítání jara

V neděli jsem se rozhodl, že dneska vyženu pavouky z výfuku a projedu se. I když jsem napřed uvažoval o Morávce, nějak instinktivně jsem zamířil směr Komorní Lhotka, Řeka, prostě pod hory. Tam se zatáhlo, byla daleko větší zima, takže Řekou jsem jen projel, otočil se a jel zpět.

Po cestě do Stříteže jsem ale ještě kousek za Řekou, ve Smilovicích zastavil a zašel se podívat k řece.

Doufal jsem, že by tady mohly růst nějaké ty typické jarní kytičky. Nebyl jsem zklamán, a tak jsem sundal bundu, na ni si lehl a dal se do focení. Zastávka si vyžádala asi půl hodiny, poté jsem opět vyrazil na další cestu.

P4037045 Sasanka

Napadlo mě podívat se na nedaleké Střítěžské rybníky, které znám z doby, kdy jsme tady chodili s tátou a ryby.

Je to krásné místo, soustava rybníků v polích, obklopená stromy. Vypadá to tady jako někde v divočině, žije zde spousta vodních ptáků, co chvíli člověk ve vodě vidí užovku, z rákosí skřehotají žáby, z travin na okraji polí se ozývají bažanti. Okolo potoka, který rybníky napájí, je krásný lužní les, který na jaře kvete stovkami květů.

Sasanky v mokřadech Sasanky v mokřadech

Nepřehledné křoviska kolem potoka byly vymýceny a vznikla krásná, prosluněná lužní louka. Která byla celá bílá od květů sasanek, mezi nimi se žlutily blatouchy.

Blatouch Blatouch

Kolem cvrlikala spousta ptáků, k jednomu kosákovi jsem došel až pod strom a vyzkoušel nové „dlouhé sklo“ na něm. Zkouška dopadla z mého pohledu na výbornou.

Kos Kos

Pak jsem se šel věnovat „kytičkám“. Vzhledem k podmáčené louce jsem trik s bundou, který se mi vyplatil ve Smilovicích, ani nezkoušel. Nacvakal jsem pár sasanek a blatouchů a vydal se na další obhlídku terénu.

Žáby se ozývaly, plavaly ve vodě a vyloženě si ze mě dělaly dobrý den. Buď byly mimo dosah teleobjektivu, nebo se vždycky potopily zrovna ve chvíli, kdy jsem ještě ostřil. Až nakonec jsem se k jedné dostal na účinnou vzdálenost. Tak jsem pomalu obešel rybniční soustavu, nahodil skútr a zamířil směrem domů.

Skokan Skokan

Na skok jsem se ještě zastavil na záchytné hrázi Těrlické přehrady. Jedná se o další mokřadovitou lokalitu, která slibuje jak výskyt vodních ptáků, tak typické květeny. Sluníčko už ale nebylo příliš vysoko, přesto se mi podařilo udělat fotku petrklíče.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..