Těšín

Zkouškové za mnou, v pondělí poslední zářez na pažbě a už „jen“ obhajoba bakalářky a státnice. Než se začnu opět prát s učením, rozhodl jsem si udělat pár dní volno.

Venku bylo v úterý hezky, váhám – kolo a stihnu hokej „našich“, nebo nápad, který už nějakou dobou mám – návštěvu Polského Těšína. Vyhrává Těšín a tak něco po 15h vystupuji v Českém Těšíně po 20 minutách cesty z vlaku a mířím přes most do Polska.

Projdu se trochu městem, zastavím se na náměstí, které je výstavné, plné sympatických hospůdek a kaváren se zahrádkami, ale na ty dnes nějak nemám náladu.

Rynek Rynek

Protože zbytek města zdaleka nedosahuje výstavnosti náměstí, zamířím k hlavnímu cíli – Piastovské věži.

Piastovská věž Piastovská věž

Věž je pozůstatkem hradu ze 14. století, který zde na Hradním vrchu stával. Vysoká je 29m a je z ní krásný rozhled. Kdysi dávno, když jsem byl malý, jezdili jsme na Silvestra ke známým do Těšína a na věži jsem s tátou a známými byl. Na Silvestry tady jsem se vždycky moc těšil, hlavně na naše řádění s kamarádem v parku u řeky, kde bydleli…kde ty doby jsou… Vzpomínal jsem a došel až na Hradní vrch.

Rotunda sv. Mikuláše Rotunda sv. Mikuláše

Přivítal mě krásně upravený park, nádherně svěže zelený, jak už to na jaře bývá. Vypadalo to nádherně! Pokračoval jsem dále a došel k krásné románské rotundě s. Mikuláše z 11. století. Nikon dostal možnost se předvést, v kouzelném jarním prostředí parku pastva pro oči.

Pohled z Piastovské věže na Český Těšín, řeku Olši a Beskydy Pohled z Piastovské věže na Český Těšín, řeku Olši a Beskydy

Pak jsem došel pod věž, udělal několik fotek a řekl si, že je čas vylézt nahorů. Bylo po 17h, věž otevřena do 18h, takže ok. Vstupné 40- Kč, placení v českých korunách není problém. Vylezl jsem po schodech (nácvik na zítřek, na hory) a už mám oba Těšíny pod sebou. Krásný pohled. Na obzoru Beskydy, naše i polské, řeka Olše či Olza…paráda.

Piastovská věž - schody jsou opravdu "do nebe" Piastovská věž - schody jsou opravdu "do nebe"

Pofotil jsem, slézám dolů a pomalu mířím parkem zpět a přitom vychutnávám jeho prostředí. Opravdu, vřele doporučuji k návštěvě!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..