Mapa trasyVylézt jednou za rok na Smrk pro mě už patří k tradici. A nutno přiznat, že na téhle hoře mám často smůlu na počasí. Vlastně super podmínky jsem měl jednou za inverze v zimě, podruhé na podzim no a dejme tomu, že ještě jednou taky na podzim.

30. prosince 2014 jsem opět chytil pěknou slotu. Hezky mrzlo i dole v Havířově, byl i sníh. Podle původních předpovědí mělo být hezky, azuro, sluníčko. Houby! Už ve vlaku bylo zataženo. Říkal jsem si, že třeba se to roztrhá. Podruhé houby!

Mrzlo, až praštělo (což mi nevadilo, poprvé jsem měl konečně komplet pořádné oblečení), zataženo…a dokonce chvilkami sněžilo. Od Holubčanky jsem šel spolu s partou, kterou jsme tam potkal, v partě je to veselejší. Byl jsem příjemně překvapený, jak dobře se mi šlo.

Najednou jsme byli na rozcestí Smrk – Sedlo. Poslední úsek na vrchol a to už vidím, že focení nebude. Počasí úplně na nic, dohled nulový, ale čím dál větší mráz. Na vrcholu si podáváme ruce a loučíme se, nedá se tady vydržet. Já si ještě pod bundu beru svetr a koukám, že membrána softshelky je normálně namrzlá, bunda je jak plech, jak jsem ji sundal, tak ztuhla a nešla pak obléct a zapnout 😀

No nic, jde se dolů. Ani nenadávám, že jsem táhnul foťák se stativem zbytečně, protože jsem neudělal ani fotku. Asi už nějak chápu, že i tohle ke krajinářskému focení patří. Scházím dolů po žluté a koukám, že se začíná klubat slunce. Zanadávám, jestli tohle nemohlo přijít dříve a sestupuji dále, až na známou asfaltku.

Odsud už je to jen delší procházka. A počasí je čím dál lepší, takové světlo jsem v těchto místech ještě nikdy neměl! Koukám toho využít a najednou se na kartě hromadí slušné fotky.

Scházím v pohodě do Ostravice a protože vlak, který bych v pohodě stihnul, má blbý přípoj v Ostravě-Kunčicích a já tam čekat 40 minut nehodlám, jdu na čaj a jídlo do místní hospůdky Sauna. A nezaváhal jsem!

Dříve jsem chodil do hospody naproti nádraží, ovšem se Saunou to nesnese srovnání, ta určitě stojí za návštěvu. Na rozmrznutí si dávám čaj, pak česnekačku polívku, žebra a pivo. Akorát mi to vyšlo, než mi jel vlak. Nakonec to byl super výšlap.

Prohlédněte si také