Počasí je v poslední dnech nádherné, teplo pomalu jako v létě. I proto jsme se rozhodl, že se zase kouknu na hory. Původně nás má jít více, ale jako vždy – nakonec niko nemůže. Pátek a sobotu si odsedím v komisi u voleb, no a v neděli ráno s kamarádem Petrem vyrážíme.

Vlakem do Návsí, odkud pak pěšky jdeme mou oblíbenou trasu na Groníček, Stožek, Sošov – a dál se uvidí. Buď z Beskydského sedla do Nýdku, nebo možná ještě výstup na Čantoryji. S Petrem se setkávám ve vlaku až v Chotěbuzi, protože jede z Ostravy přes Bohumín. To už vidím, že počasí bude perfektní. Po příjezdu do Návsí si ještě kupujeme něco na cestu a pak už vyrážíme.

Kecáme a tak cesta ubíhá daleko příjemněji, než když jde člověk sám. Najednou jsme na Groníčku, svítí sluníčko, je teplo (mám jen tenké funkční tričko s dlouhým rukávem a mikinu) – co více si přát.

Dojdeme na Stožek a u chaty (a lanovky) vidím, že poprvé na téhle trase bude spousta lidi. Zatím jsem měl štěstí, byl tady v týdnu a nepotkal skoro nikoho. Dnes je to jiné – neděle, krásné počasí…  Posedíme chvilku před chatou, sníme tyčinku, koukáme do údolí Wisly a na polské Beskydy a pak pokračujeme.

Slezeme můj neoblíbený sestup z Velkého Stožku a už jsme u Cieslaru a stoupáme na něj. Stále je hezky – ale když se dostaneme na Velký Sošov, zatahuje se a jdou mraky.

Dojdeme k chatě, Petr aktivně zajde koupit oběd – výborný bigos a na pití polské pivo – Zywec. Obojí super. U oběda se domlouváme, že výstup na Čantoryji si odpustíme. Je už relativně pozdě a navíc počasí začíná být nejisté.

Dojíme a vyrazíme směr Beskydské sedlo a dále Nýdek. Cestou se ještě chvilku zdržíme díky mému focení a tak když sestupujeme do údolí a dostáváme se na asfaltku do Nýdku, už padá tma. Akorát jsme to stihli.

Teď začíná vtipná část – Petrovi jsem zatajil, že na vlak do Bystřice je to přes 6km. A jestli pojede autobus jsem nezjišťoval – můj styl „poručeno pánu bohu“ – když tak „se to zajde pěšky“.

Odšlapeme hezky po asfaltu do Nýdku a mámě štěstí, dáváme se před Nýdkem do řeči s moc sympatickým starším párem, který se rovněž vrací z hor a ti dobří lidé nás nakonec berou autem, které tady mají zaparkované, až do Bystřice a vysazují nás u nádraží. A aby toho nebylo málo – vlak stíháme na minuty přesně. Prostě – super. Jako celý výlet, poctivě odšlapaných 18km.

Prohlédněte si také