Mapa trasyNa konci loňského října mi bylo jasné, že krásný podzim už dlouho nevydrží. Vyrazil jsem tedy na hory a sváteční 28. říjen trávil v Beskydech.

Autobusem jsem zajel na Visalaje, odkud jsem pak pokračoval po hřebeni dále přes Malý Polom, Muřínkový Vrch, Velký Polom do Mostů u Jablunkova na vlak.

Počasí bylo parádní, ale zima už se pomalu hlásila. Všude ve stínu jinovatka, žádné velké teplo. Ale také nádherně modrá obloha a perfektní světlo.

Po chvíli chůze stojím ba Bílém Kříži a pokračuji dále, počasí je prostě skvělé. Cesta ubíhá dobře, ale pod Malým Polomem začínají rozbahněná místa. Lesáci se zde vyřádili, aneb mezi lesákem a divou sviní není velký rozdíl. Nakonec přicházím na místo tak rozryté a podmáčené, které se nedá obejít, že si neberu do bot – vrchem. Nadávám, ale co už. Naštěstí tahle šílenost brzy končí.

Pak chvíle bloudění před Muřínkovým vrchem, kdy scházím ze stezky a musím se vrátit, ale najednou před sebou vidím kapli, místo první pořádné zastávky. Jsem tady vůbec poprvé, tak si prohlížím kapličku, sundávám boty a měním ponožky za suché. Pár fotek, posvačím a zase vyrážím na cestu.

Následuje docela prudké stoupání na Velký Polom, odměnou mi jsou otvírající se pohledy do kraje. Krásně vidím Velkou Polanu v pralese Mionší. Na Velkém Polomu mě zaujme několik skalek, zajímavé místo.

A pak se mi ze samotného vrcholu otevírá krásný pohled na Slovensko a v dálce jsou vidět zasněžené Tatry.

Pomalu začínám mít hlad a těším se, že si něco dám na Tetřevu (Kamenná chata). Což o to, dojdu tam dříve , než jsem čekal. Jenže už prakticky nic nemají, je pozdě. Jen jedno jídlo, kterým v tu chvíli pohrdnu s tím, že se nadlábnu kousek dále, na Skalce.

Cestou přecházím sjezdovku u Severky a mám před sebou krásný pohled na večerní Jablunkovsko. Foťák, stativ…neváhám! Vědom si dobře odvedené práce, těším se na oběd/večeři ještě více, celý den jsem vlastně nic pořádného nejedl.

Ale chyba lávky, dojdu na Skalku a tady už zavírají. Nadávám, ale nezbývá mi, než sestoupit do Mostů. Doufám, že u nádraží bude nějaká hospoda, kde si dám guláš. Houby, není tam nic.

Jen večerka, kde kupuju aspoň rohlík a sýr. No nic, naštěstí aspoň vlak mi už jede. Výlet to byl skvělý, tuhle hřebenovku jsem měl v plánu už dlouho. A vyšla za ideálních podmínek.

Prohlédněte si také