Vodopády na říčce  (či spíše potůčku) Satině pod Lysou horou v Malenovicích, to je pro fotografy z okolí Beskyd pojem. Fotil tady snad skoro každý krajinář a hlavně podzim tady bývá vynášen do nebes.

No a já se v sobotu rozhodl, že se na tu krásu v neděli konečně podívám. Kouknu na odjezdy vlaků, pojedu z Havířova v 10:35, před 12h jsem v Frýdlantu nad Ostravicí, před 13h pěšky dojdu k vodopádům. A to budu mít spoustu času na focení. Takový byl plán. Shrnu, jak to bylo.

V neděli bylo nádherné počasí, cesta byla rovněž dle plánu. Už před vodopády dělám první hezkou fotku a s vědomím, že něco už mám pokračuji vpřed.

Tady narážím na první past. Naivně jsem si říkal, že na tak profláklé místo povede pomalu asfaltka. Nevede. Naopak, sestup roklí je strmý a v poslední fázi člověk jde po skalách nad vodou. Které pěkně kloužou, hlavně v absolutně nevhodných botách, jaké jsme si vzal. Takže na tohle pozor!

Další věc je ta, že jsem podcenil časový faktor. Je to tady ÚŽASNÉ a stihnul jsem jen zlomek z té krásy. Focení tekoucí vody je celkem piplačka, vše mi dost trvalo, ale moc mě to bavilo a užíval jsem si to. Byl to další moc hezký podzimní den, včetně zpáteční procházky na vlak do Frýdlantu.

Hodlám se sem snad již příští víkend vrátit, tentokrát ve vhodnějších botách a budu pokračovat, hlavně mě láká projít si Satinu směrem nahoru po toku. Sice to nejsou ony věhlasné vodopády, ale očekávám, že tam najdu hodně nefocených zákoutí…

Prohlédněte si také