Zámek v Hnojníku

Po pravé straně cesty z Třanovic stojí hned na kraji Hnojníku, na místě tvrze z 15. století, zámek.

První zmínka o tvrzi pochází z  roku 1445 a hovoří o Staškovi z Hnojníka. V 16. století patřil Hnojník Václavu Pelhřimovi z Třanovic, který  se stal v roce 1565 hejtmanem těšínského knížectví. Později, v 17. století, Hnojník přešel do rukou rodu Wildau z Lindenwiese. Tento rod se podle záznamů zdržoval v Hnojníku celoročně.

P4091607

A konečně, v roce 1736 koupil Hnojník Karel Václav Bees z Chrostiny. A ten také vybudoval barokní zámeček v místech dřívější tvrze. Pochopitelně, barokních náznaků na budově již moc nenajdeme, protože prošla postupně během času rekonstrukcemi.

K nejdůležitější z nich došlo v 30. nebo 40. letech 19. století podle architekta Josepha Kornhäusela, což byl známý vídeňský architekt, který ale také působil na Moravě a ve Slezsku. Přestavba, která určila dnešní podobu zámku, proběhla v roce 1899.

P4091606

Zámek stále patřil Beesům, kteří koncem 19. století prodali další sídla a zůstal jim jen Hnojník, zámek se tak na konci 19. a na počátku 20. století stal sídlem barona Jiřího Beese.

Zajímavostí je, že v roce 1930 (5. července) zde přespal prezident T. G. Masaryk. Po roce 1945 byl zámek Beesům zabaven, vybavení se přesunulo na zámek Štramberk a objekt byl využíván Státními lesy.

P4091605

Přitom došlo také k devastaci objektu, která však byla nesrovnatelné oproti té, která nastala po revoluci. Dnes je zámek “na prodej”, nicméně, je bohužel v žalostném stavu.

Stále je vidět, že jde o krásnou budovu, ale bohužel – vypadá jako těsně před spadnutím.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..