Byl podzim 2022, konec října, když jsme vyrazili s kamarádem Petrem prozkoumat oblast u řeky San, takzvané Vlčí hory v Bieszczadech na hranici Polska, Ukrajiny a Slovenska. Petr dostal tip, že zde je možné ve volné přírodě nafotit medvědy, a snad i vlky.

Výlet jsme pojali jako seznámení s tímhle krásným koutem přírody, a já rozhodně po třech dnech neodjížděl zklamaný. Pravda, den čekání v krytu, který se zde dá pronajmout, vyšel naprázdno, medvěd se nedostavil. A stejně dopadlo i čekání u řeky San.

Podzimní svítání u řeky San
Podzimní svítání u řeky San

Přesto jsem ale odjížděl okouzlený tímhle místem, vytvořili jsme si tady kontakty a dostali od domácího pána Bogdana tip, že na přelomu května a června je medvědí říje, a to může prakticky garantovat výsledek. Domluveno, přijedeme znovu tedy na jaře 2023.

Čas utekl jako voda a najednou už je před námi další výprava do Zatwarnice u Sanu. Tentokrát preventivně ve třech – bude nás víc, nebudem se bát vlka…ani medvěda. S Petrem jel kamarád Eda, se kterým se známe z loňské výpravy na ostrov Helgoland. Ve čtvrtek 25. května tak míříme opět do Vlčích hor.

Naše ubytování v Zatwarnici
Naše ubytování v Zatwarnici, mobilovka

Po příjezdu a ubytování jsem se šel projít k řece na známá místa. Voda je po deštích zakalená, a je jí v řece hodně. Sedám na kámen a čekám, jestli se neobjeví vlk či medvěd, který bude chtít přejít přes řeku (a doufám, že se medvěd neobjeví pár metrů za mými zády 🙂 ). Najednou vidím…pohyb ve vodě. Co to…? Bobr! Tak to je gól, jedete na medvědy a fotíte bobry 😀 I přes šero se nakonec jedna fotka daří.

Bobr evropský
Bobr evropský

Když přijdu domů, dozvídám se, že další den po poledni jedeme do krytu, kde budeme tentokrát přes noc, až do sobotního rána. V neděli ráno pak jedeme domů. Ok, tedy dnes se bude lámat chleba (a v sobotu ráno). 

Po poledni pro nás přijede Bogdan a tereňákem (žádné přiteplené SUV, co neprojede polňačkou, ale starý dobrý armádní LandRover) nás veze do krytu. Každý si vybereme židli, vybalíme foťáky, uklidníme se a čekáme, co bude dál.

Náš kryt, ve kterém jsme číhali na medvědy, mobilovka

Ani se nestačím začít nudit a přilétá král oblohy Bieszczad, orel křiklavý! Napřed sedá na strom proti nám, dost daleko. Nasazuji na Olympus 100-400 ještě telekonvertor a i za cenu, že fotka nebude úplně top, začínám fotit. Pak zase telekonvertor sundám a čekám, jestli se orel uráčí. 

Orel křiklavý
Orel křiklavý

Dlouho, velmi dlouho orel sledoval okolí a pak…elegantně sletěl před náš kryt, a začal sápat maso, připravené pro medvěda. Celou dobu se po nás co chvíli škaredě podíval, evidentně o naší přítomnosti v krytu dobře věděl. Se zatajeným dechem fotím a jásám, už teď vezu fotky, co budou v mém archivu perla. Světlo ideální, v trávě kolem orla kytky, které fotce dávají šmrnc… Pak najednou orel roztáhl křídla, a byl pryč.

Orel křiklavý
Orel křiklavý

Spokojeně probírám fotky a mám skvělý pocit. Už teď mám nafoceno – a to je ještě spousta času, aby se ukázal medvěd. Chlapi taky koukají do foťáků, pozornost stagnuje. Já se uvelebím na židli a periferním viděním monitoruji louku před námi. Najednou registruji pohyb…srdce se mi zastaví, vyletí až do krku a ze mě vypadne tlumeně legendární věta naší výpravy: „Chlapi, ku*va, mědved!!!“

Medvěd hnědý
Medvěd hnědý

Je to tak, míšan se spokojeně a v klidu přišoural z lesa až ke kukuřici, která pro ně mimo masa byla rovněž nachystaná, a začal debužírovat. Jeho zjevení bylo absolutně tiché, v lese nepraskla větvička. Opět mačkáme spouště foťáků a každý z nás se snaží vymlátit z okamžiku maximum. Pak ovšem parta Němců ve vedlejším krytu medvěda vyplaší. Podle Bogdana „velcí profící“, no randálu ale dělali slušně.

Medvěd hnědý
Medvěd hnědý

Nadáváme, hlasujeme o tom, že je vyženeme na louku a budeme fotit, jak je medvěd, který se snad vrátí, bude honit. Ale jsme rádi, protože už máme nafoceno. Jenže…to nevíme, že tohle byla jen velmi jemná a něžná předehra 🙂

Za chvíli se medvěd vrací. Fotíme a debatujeme, jestli to je ten stejný. Nevíme. A pak…pak se objeví další. Nadšení. Tajně doufáme v bitku o žrádlo, ale medvědi ví, že tady je žrádla dost a není důvod se prát. Spokojeně se cpou vedle sebe.

Medvěd hnědý
Medvěd hnědý

A pak..další medvěd. A další. Nebudu napínat, nakonec jich přišlo neskutečných šest! A když večer přijel Bogdan odvést Němce z krytu, zatímco my jsme zůstávali přes noc (kvůli rannímu focení), medvědi jen kousek podstoupili a sotva LandRover odjel, byli zpět. 

Medvědí večerní slezina :)
Medvědí večerní slezina 🙂

Slezli se na jednu hromadu a já říkal, že připravují plán útoku, odkud začnou naši boudičku rozebírat, aby se na nás dostali 🙂

Až to tmy jsme registrovali siluety medvědů na louce. Spát jsme šli do spacáků s naprostou euforií. A i když ráno byla napřed šílená mlha, ve které by fotit ani nešlo, a později až do příjezdu Bogdana už nepřišel ani medvěd, ani vlk, odjížděli jsme na základnu naprosto nadšení. Tahle akce se povedla.

Doma následovala sprcha, snídaně a první třídění fotek. A oddech. Odpoledne se ještě s Edou projdu k řece San do vzdálenějších míst, ale naše štěstí už se vyčerpalo. Úplně večer ještě posedím u řeky sám, na mém oblíbeném místě, ale to si spíše již jen chci vychutnat atmosféru místa, které mi učarovalo. Nakonec ještě z dálky, jako tečku nad touhle akci, fotím jelena, který přecházel řeku.

Jelen přechází řeku San
Jelen přechází řeku San

V neděli ráno už jen balíme a odjíždíme. A já za volantem si říkám…medvědi by byli. Ale šli by nafotit i lépe (třeba v řece) a pak…co vlci? Kdy se sem opět vrátím? Nevím, ale vím, že se vrátím!  

Prohlédněte si také​