V článku o výpravě do Bialowiežského pralesa jsem se několikrát zmínil o Fotocesty.com. Jedná se o projekt mého kamaráda Michala a jeho manželky Sofie, kteří pořádají různé výpravy na fotograficky zajímavá místa, spolupracují s různými výrobci fototechniky, především s Olympusem (kterým sám fotím), dále pak třeba s českým výrobcem filtrů VFFTOTO (sám používám). Oba se zaměřují docela hodně na fotografování zvířat (wildlife foto). A právě moje první výprava s nimi byla o wildlife. 

Sledoval jsem jejich tvorbu i výpravy delší dobu, byl jsem i v jejich facebookové skupině „Fotografování, úpravy fotek, fototechnika“. A tak jsem zaregistroval, že na březen 2019 plánují výpravu do Bavorského lesa na Šumavě (přesněji do Tierpark Bayerischer Wald – „zoo v lese“), což mne zaujalo. I když jsem měl tehdy jen základní teleobjektiv 40-150/4-5.6, napsal jsem Michalovi, jestli s takovým sklem má vůbec cenu, abych jezdil. Odpověděl, že jo, že s tím se tam už dá fotit, takže jsem potvrdil účast na akci.

Šumava na Ranči Volgelsang

Vyjížděli jsme v pátek, vracet se máme v neděli, takže akce na celý víkend. Já se domluvil na spolujízdě s Míšou a Sofi z Olomouce, kam jsem dojel vlakem. I toto je výhoda akcí, které pořádají, často se s někým lze domluvit na spolujízdě.

Ubytování jsme měli zajištěno na Ranchi Vogelsang v Kašperských horách a rovnou ho mohu každému doporučit. Neuvěřitelná stylovka, majitel Sam je velký pohodář a sympaťák, ale taky správný svéráz. Na ranči chová daňky a bizony, na večeři tak můžete mít klidně dančí guláš (měli jsme a byl výborný) či steak z bizona. Ceny na můj vkus a na poměry Šumavy solidní. Zajímavostí je, že ranč se objevil v televizním seriálu Policie Modrava.

Na ranč jsme dojeli už za tmy, vybalili jsme a šli do společenské místnosti, saloonu, na pivo. Já se navíc musel seznámit s dalšími účastníky, protože mimo Michala a Sofi jsem zatím nikoho neznal. Sešla se velice pohodová parta a byl z toho příjemný pokec u pivka dlouho do noci.

V sobotu ráno jsem si rychle prošel ranč a jeho okolí a pak už jsme vyrazili směr Německo. Jeli jsme přes Horskou Kvildu, kde děláme krátkou pauzu na snídani. Já byl nadšený, bylo tu ještě spousta sněhu, krásné počasí a já jako krajinář bych nejraději fotil tady. Ale program je jasně daný, takže po snídani se pokračuje dál. Dojedeme do Bavorského lesa a jde se na věc.

Hned první zvíře, k jehož výběhu přicházíme, je rys. Tady ale zjistím, že objektiv 40-150/4-5.6 je poněkud krátký, Míša mi naštěstí půjčil Panasonic 100-300, který měl na vyzkoušení sebou. To už bylo lepší.

Rys ostrovid

Popisovat dále focení každého zvířete jednotlivě nedává moc smysl, takže shrnu, jak se mi Bavorský les líbil a co lze od něj čekat pro někoho, kdo si tady chce zafotit willife, přitom nemá nějak drahou výbavu. Bavorský les je opravdu taková „zoo v lese“, zvířata mají obrovské výběhy, postavené v šumavském lese, takže pro zvířata přirozeném prostředí, nic uměle vybudovaného. Vždy jsou u výběhu nějaké vyhlídky, odkud do něj vidíte, což ovšem nedává záruku, že zvíře uvidíte, klidně může ležet někde hlouběji ve výběhu mimo dohled.

Vydra říční

Pokud jde o objektiv, ideální je ohnisková vzdálenost eq 600 mm. Já měl původně 300 mm, což třeba na rysy bylo málo. Ale třeba na medvědy by mi to naopak stačilo s rezervou.

Pohyb v parku je snadný, upravené pískové cestičky, velmi hezké a příjemné prostředí. Určitě lze Bavorský les doporučit jako cíl celodenního výletu s dětmi, přijdou si na své a oproti klasické zoo je to něco úplně jiného, stále jste v krásné přírodě Šumavy. Zážitek je jistý. Vstupné se do parku neplatí, pouze poplatek za parkoviště, který není extrémně vysoký, když uvážíme neplacení vstupného.

Medvěd hnědý

A jak se nám fotilo? Nejlepší byl závěr, a to „medvědí wellness“, kdy se broučouni ráchali v jezírku, které ve výběhu mají. Ale i zbytek parku byl super a já si z téhle první zkušenosti pár slušných fotek nakonec odnesl. A taky jsem si odnesl nějaké ty zkušenosti pro příště.

Na neděli před odjezdem domů byla naplánována návštěva vlčího výběhu v Srní. Zajímavé místo, koncipované jako stezka v oblacích nad vlčím výběhem, značně rozlehlým. Výběh je umístěn ve stráni, takže když se koukáte ze stezky na jednu stranu, díváte se dolů z kopce a na focení je to absolutně nevhodné. Naopak, na druhou stranu se díváte do kopce a vlky můžete mít v úrovni očí.

Vlk obecný

Háček je v tom „můžete mít“. Čekali jsme asi hodinu, než se první z vlků vůbec ukázal. Co platilo v Bavorském lese, platí i tady, výběh je velký a vlci mohou být mimo dohled. Pak se jim ovšem uráčilo se ukázat, a to na té lepší straně, tedy ve stráni proti nám. Výběh je opět čistě přírodní, prostě šumavský les. Fotky vlků tak vypadají jako z volné přírody, ne ze zoo, přímo proti stezce je i několik kamenů, na kterých se vlci rádi vyhřívají.

Vlk obecný

Místo také určitě doporučím k návštěvě, fotografům i nefotografům. Co se se fotografické výbavy týče, platí opět, že sklo o eq 300mm je trošku krátké, optimální je těch eq 600mm. Vstupné do areálu je stejně, jako v Bavorském lese, zdarma.

Výlet se nám tedy podařil, já si odnesl hezké zážitky a nové zkušenosti. A taky jsem potkal pár nových kamarádů. Určitě všechny zájemce zvu do uvedené facebookové skupiny „Fotografování, úpravy fotek, fototechnika“, která patří Míšovi a Sofi z Fotocesty.com. Sledujte dění ve skupině, Míša se Sofi pravidelně zveřejňují připravované akce. Pokud Vás některá z nich zaujme, neváhejte a jeďte! Zaručuji maximálně pohodovou partu a skvělé zážitky. Tak se třeba na nějaké akci pak i potkáme?

Prohlédněte si také​